Debat om sæddonation og miljøDNA-foredrag på Aabenraa Bibliotek

dato

Aabenraa Bibliotek inviterer til to spændende arrangementer, der dykker ned i etiske dilemmaer og videnskabelige opdagelser. Torsdag den 27. februar 2025 kan du deltage i en debat om sæddonation, mens tirsdag den 25. februar 2025 byder på et fascinerende foredrag om miljøDNA.

Debat om sæddonation

På torsdag den 27. februar 2025 kl. 16:30 samles interesserede på Aabenraa Bibliotek for at debattere etiske aspekter ved sæddonation. Arrangementet er en del af en serie, hvor Det Etiske Råds arbejde belyses. Denne gang vil Sektionsleder for Rådsprojekter, Frank Beck Lassen, give et oplæg om de etiske dilemmaer ved sæddonation. Efter oplægget er der mulighed for refleksion og debat blandt deltagerne. Der serveres kaffe, te og snacks undervejs.

Foredrag om miljøDNA

Tirsdag den 25. februar 2025 kl. 19:00 kan du opleve et spændende foredrag om miljøDNA. Biolog og lektor Philip Francis Thomsen fra Aarhus Universitet vil fortælle om, hvordan forskere bruger miljøDNA til at afdække biodiversitet. Gennem avanceret DNA-sekventering kan forskere analysere DNA-spor i naturen og få indblik i økosystemernes mangfoldighed. Foredraget er gratis, men kræver billet.

Praktisk Information
Debat om sæddonation:
Dato: Torsdag 27. februar 2025
Tid: 16:30
Sted: Aabenraa Bibliotek, Haderslevvej 3, 6200 Aabenraa
Entré: 35 kr

Foredrag om miljøDNA:
Dato: Tirsdag 25. februar 2025
Tid: 19:00
Sted: Aabenraa Bibliotek, Haderslevvej 3, 6200 Aabenraa
Entré: Gratis billetter
Læs mere: https://ofn.au.dk/sted/



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut