Debat om sæddonation på Aabenraa Bibliotek

dato

Deltag i en inspirerende debat om sæddonation på Aabenraa Bibliotek. Arrangementet, der finder sted torsdag den 27. februar 2025 kl. 16:30, byder på et oplæg fra Det Etiske Råd og efterfølgende refleksioner over etiske dilemmaer. Alle er velkomne til at deltage.

Aabenraa Bibliotek inviterer alle interesserede til en spændende debataften om sæddonation. Arrangementet er en del af en serie på tre møder, hvor hvert møde fokuserer på et emne behandlet af Det Etiske Råd. Denne gang vil fokus være på manden med de 1000 børn.

Oplæg fra Det Etiske Råd

Debatten indledes med en halvtimes livestreamet oplæg fra Sektionsleder for Rådsprojekter, Frank Beck Lassen, der vil fortælle om de etiske dilemmaer vedrørende sæddonation, som Det Etiske Råd har behandlet. Dette giver deltagerne et solidt grundlag for de efterfølgende refleksioner.

Refleksion og dialog

Efter oplægget vil der være mulighed for at reflektere sammen over Det Etiske Råds beslutninger. Fokus vil være på at udforske svære emner fra nye vinkler, uden nødvendigvis at finde det rigtige svar. Deltagelse kræver ingen forhåndsviden om emnet.

Der vil blive serveret kaffe, te og en snack under arrangementet.

Praktisk information

Dato: Torsdag 27. februar 2025
Tid: Kl. 16:30
Sted: Aabenraa Bibliotek, Haderslevvej 3, 6200 Aabenraa
Entré: 35 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut