Er du klar til at dykke ned i en verden af farver og teksturer? Denne strikkeworkshop er inspireret af kunstneren Franciska Clausen, og deltagerne vil få mulighed for at udforske hendes unikke farvesammensætninger, mens de skaber fine viklebilleder.
Introduktion til vævestrikUnder workshoppen vil Dorthe Lykke Jensen introducere teknikken vævestrik. Denne metode giver mulighed for at skabe smukke strukturer og mønstre med forskellige garnkvaliteter og farver. Det er en fantastisk måde at bruge garnrester på og kan give inspiration til at lave flotte kanter.
For både begyndere og øvedeWorkshoppen er tilpasset både begyndere og øvede strikkere. Deltagerne skal selv medbringe strikkepinde og garn, og dagen inkluderer en sandwich, kaffe og kage samt entré til slottet.
Læs mere om strikkedesigner Dorthe Lykke Jensen på hendes hjemmeside eller følg hende på Instagram på @dorthemeretelykkejensen.
Praktisk Information
Dato: Lørdag 1. marts 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Museum Sønderjylland - Kunstmuseet Brundlund Slot, Brundlund Slot 1, 6200 Aabenraa
Entré: 375 kr
Arrangør: Museum Sønderjylland
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her