Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Aabenraa

Jobnyt
1 time siden

Bliv turismemedarbejder i Aabenraa Kommune og vær med til at udvikle lokalt turismepotentiale

Har du mod på turismeudvikling? Vi søger snarest en ny kollega til en projektstilling som turismemedarbejder til afdelingen Erhverv, Bæredygtighed og Bosætning.

Bliv turismemedarbejder i Aabenraa Kommune og vær med til at udvikle lokalt turismepotentiale
Kilde: JobNet
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
16 minutter siden
Lokalt nyt
45 minutter siden

IBC Aabenraa fejrer dimission for hhx, eud og eux

I en varm Sønderjyllandshal afholdt IBC Aabenraa i går dimission for elevholdene på hhx, eud og eux. I alt 126 elever kunne fejre afslutningen af deres uddannelse, herunder 97 fra hhx, 22 fra eux og 7 fra eud.

Under ceremonien blev flere elever hædret med legater. Blandt modtagerne var Rasmus Engedal, Søren Ganderup Jacobsen, Villads Gyldenkærne og Kasper Kaufmann Damm, der alle fik tildelt Udviklingsfonden Aabenraas legat. Sønderjyllands Revision overrakte Dicte-Marie Faber et legat, mens Emma Bruhn Holm Hansen modtog AL Sydbanks rejselegat.

Anna Nørgaard Jørgensen blev anerkendt med HK Fanebærerprisen, mens Rasmus Gaul Fischer modtog Løvbjergfondens detailhandelslegat. Tidligere på året blev Bygmas talentlegat tildelt Morten Elias Klingberg og Matthias Bjerre Bak. Stort tillykke til alle dimittender samt ønsket om en god sommer!

Lokalt nyt
45 minutter siden

Sommeråbning starter i Sydbank Arena Aabenraa

Sydbank Arena Aabenraa melder om kommende sommeråbningstider, som træder i kraft fra den 27. juni til den 9. august.

Arenaen informerer om, at faciliteterne som svømmehallen og caféen vil være lukkede fra den 3. til den 16. august, men fitnesscentret forbliver åbent i hele sommerperioden.

De opfordrer besøgende til at gemme tidspunkterne for at sikre, at de er opdateret hele sommeren. Arenaen glæder sig til at byde alle velkommen.

Lokalt nyt
1 time siden

Sygehus Sønderjylland deler vigtige råd til sommervarmen

Med sommervarmen på vej opfordrer Sygehus Sønderjylland til ekstra opmærksomhed i weekenden for at sikre, at alle holder sig hydreret og sunde.

Blandt de praktiske råd fremhæver sygehuset vigtigheden af at drikke masser af vand og supplere med vandholdig mad som agurker og vandmelon.

Desuden advares der mod alkohol, da det kan øge dehydreringen. De opfordrer også til at spise let saltet mad, især hvis man er fysisk aktiv og sveder meget.

Særligt omtales behovet for at holde godt øje med små børn og ældre, som begge har udfordringer med varmeregulering. De ældre bør derfor holde sig i skyggen og få nok væske, mens spædbørn har brug for at opholde sig ude af direkte sollys.

Sygehus Sønderjylland opfordrer alle til at dele disse råd for at skabe en sikker og behagelig sommer for alle.

Lokalt nyt
2 timer siden

Pokémon-uge på Aabenraa Bibliotek byder på festlig fejring

Aabenraa Kommune inviterer børn og familier til en tredages Pokémon-fejring fra den 29. juni til den 1. juli på Aabenraa Bibliotek. Arrangementet markerer Pokémons 30-års jubilæum med aktiviteter for børn i alle aldre.

Ugen skydes i gang med et rekordforsøg med at bygge Danmarks største Pokéball af gamle bøger mandag formiddag. Tirsdag står i Pokémon-kortenes tegn med workshops for både nye og erfarne spillere. Ugen afsluttes onsdag med en vandkamp, hvor både børn og voksne kan deltage.

Aktiviteterne er spredt over dagene og foregår på Haderslevvej 3, med fokus på at skabe en sjov og lærerig oplevelse for alle Pokémon-entusiaster.

Lokalt nyt
7 timer siden

Stor opbakning til Aabenraa Sejl Clubs Sankt Hans-bål

Aabenraa Sejl Club takker for en vellykket Sankt Hans-aften, der samlede mange deltagere til det traditionelle bål-arrangement.

Formanden belyste aftenen med en flot og tankevækkende tale. De fremmødte bidrog til at skabe en særlig stemning ved klubbens arrangement ved vandet. Klubben ser allerede frem til at byde velkommen til næste års fejring.

Lokalt nyt
7 timer siden

Sommerferieaktiviteter fortsætter hos Ung Aabenraa

Ung Aabenraa ønsker alle en god sommer med et opslag på deres Facebook-side. Selvom skolernes sommerferie er i gang, fortsætter Ung Aabenraa med at tilbyde sommeraktiviteter i et par uger endnu. Der er stadig ledige pladser til klatring og ture til Djurs.

Samtidig har de modtaget de nye fysiske kataloger for næste år, som er klar til distribution. Ung Aabenraa opfordrer interesserede til at holde øje med nye aktiviteter, der gradvist offentliggøres på deres hjemmeside. Der er allerede åben for tilmelding til speedbådskørekort i slutningen af august.

Lokalt nyt
7 timer siden

Skibet "Arteaga NM" ankom til Skt. Hans ved Aabenraa Havn

Aabenraa Havn dannede en stemningsfuld ramme om Skt. Hans, da skibet M/V "Arteaga NM" anløb Nyhavn lige før bålet blev tændt. Besøget bidrog til aftenens særlige atmosfære.

I de kommende dage vil skibet blive lastet med 4.400 tons byg fra Brdr. Ewers, en proces der sker gradvist i takt med lastens ankomst til havnen. "Arteaga NM" vil derefter sejle mod Dublin, hvor byggen skal bruges i fødevareproduktion, fortæller havnen på deres Facebook-side.

Lokalt nyt
8 timer siden

Betaler du for meget for dit internet?

I Aabenraa koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 357 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.

Betaler du for meget for dit internet?
Lokalt nyt
9 timer siden

Aabenraa Sejl Club modtager støtte fra bankospil til juniorteam

Aabenraa Sejl Club har delt en glædelig nyhed på Facebook, hvor klubbens Aktivitetsudvalg har valgt at donere overskuddet fra årets bankospil til juniorafdelingen. Denne donation har gjort det muligt at investere i nye våddragter til de unge sejlere, hvilket nu åbner op for flere sejleventyr selv på køligere dage.

Den flotte gestus fra Aktivitetsudvalget vil ikke kun forlænge juniorsæsonen, men også bidrage til flere gode oplevelser på vandet. Klubben udtrykker håb om, at bankospillet vender tilbage næste år, så traditionen med støtte til juniorsejlerne kan fortsætte.

Lokalt nyt
9 timer siden

Aabenraa Musikskole ønsker eleverne en god sommerferie

Aabenraa Musikskole har afsluttet endnu en sæson og bruger Facebook til at takke både forældre og elever for deres deltagelse.

Skolen opfordrer til at nyde sommeren med både godt vejr og musikkoncerter i vente. De ser frem til at byde eleverne velkommen tilbage, når en ny sæson begynder i august.

Lokalt nyt
9 timer siden

Sundhedsreformen 2024 flytter opgaver og medarbejdere fra Aabenraa Kommune til Region Syddanmark for at styrke lokale sundhedstilbud

Sundhedsreformen 2024 medfører store forandringer i Aabenraa Kommune, hvor opgaver og medarbejdere overgår til Region Syddanmark for at styrke lokale sundhedstilbud.

Sundhedsreformen 2024 flytter opgaver og medarbejdere fra Aabenraa Kommune til Region Syddanmark for at styrke lokale sundhedstilbud
Kilde: Aabenraa Kommune
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
25-06-2026 20:09
Lokalt nyt
25-06-2026 20:00

Elite Aabenraa takker for en veloverstået sportsæson

Elite Aabenraa markerer afslutningen af deres spændende sportsæson 2025/2026 med en stor tak til alle involverede. Organisationen har nu sendt sine mange udøvere på en velfortjent sommerferie.

Med en skarp udsigt mod fremtiden, ser Elite Aabenraa frem til at byde både nye og tidligere udøvere velkommen, når den nye sæson starter op i august. Indtil da ønsker de alle en fantastisk sommer.