Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Aabenraa

Lokalt nyt
6 timer siden

Aabenraa Brandvæsen træner redning på isen i vinterkulden

I den kolde vintersæson har Aabenraa Brandvæsen gennemført en øvelse på isen, hvor de øvede redningsarbejde under ekstreme temperaturer. Med fokus på sikkerhed og effektivitet trænede brandfolkene, hvordan man yder førstehjælp til personer med underafkøling samt redning på både stærk og svag is.

Under øvelsen brugte brandvæsnet deres specialudstyr, som inkluderer overlevelsesdragter, både og Hansaboards. Hansaboard er en speciel båd, der kan fordeles vægten på isen og flyde i tilfælde af isbrud, således at redderne og de nødstedte kan forblive sikre. Øvelsen sikrer, at mandskabet er godt forberedt på potentielle ulykker i det vinterlige landskab.

Lokalt nyt
1 time siden

Aabenraa Musikskole holder åbent trods vintervejr

Aabenraa Musikskole meddeler, at skolen er åben, selvom vejret har vist sig fra sin vinterlige side. Musiklærer Rene har sørget for, at der er skruet op for varmen, så eleverne kan nyde undervisningen i behagelige omgivelser.

Elever og forældre opfordres til at tage af sted i god tid og køre efter de aktuelle vejforhold. Musikskolen ser frem til at byde alle velkommen og skabe musik i de kolde omgivelser.

Lokalt nyt
1 time siden

Aabenraa indkalder til skoleindskrivning for 2026-2027

Aabenraa Kommune har åbnet for skoleindskrivning til næste skoleår, hvilket sker digitalt frem til 15. februar. Forældre til børn født i 2020 samt dem med skoleudsatte børn fra 2019 har allerede modtaget informationsbreve om processen.

Indskrivningen omfatter både tilmelding til børnehaveklasse og SFO. Alle detaljer og vejledninger er tilgængelige på kommunens hjemmeside aabenraa.dk. Kommunen ser frem til at byde nye skolebørn og deres familier velkommen.

Lokalt nyt
1 time siden

Gratis onlinekurser til frivillige i Aabenraa i 2026

Frivilligcenter Aabenraa annoncerer en række gratis onlinekurser i samarbejde med Center for Frivilligt Socialt Arbejde. Kurserne vil dække emner som SWOT-analyse, generalforsamlinger og brug af kunstig intelligens til fundraising.

Kurserne strækker sig over vinteren og foråret 2026 og er designet til at styrke organisatoriske færdigheder blandt lokale aktivitetsledere og bestyrelsesmedlemmer. Desuden planlægges der netværk og kurser med eksterne undervisere i Frivilligcenterets lokaler på Nørreport. Interesserede kan finde mere information via Frivilligcentrets Facebook-side eller tilmelde sig nyhedsbrevet for opdateringer.

Lokalt nyt
4 timer siden

Unge badmintonspillere fra Aabenraa præsterede i weekendens holdkampe

I weekenden har Aabenraa Badminton Clubs ungdomshold været aktive på badmintonbanen, hvor der blev vist både kampgejst og sammenhold. Klubben opsummerer en række gode og tætte kampe, hvor alle spillere bidrog med stærke præstationer.

Udover spændende kampe blev fællesskabet vægtet højt, og holdene har nydt at være afsted sammen. Flere af holdene opnåede flotte placeringer i deres rækker, og klubben roser indsatsen på deres Facebook-opslag.

Lokalt nyt
5 timer siden

Ung Aabenraa starter skolebesøg på Hærvej i dag

Ung Aabenraa vil over de kommende uger besøge lokale skoler for at informere om aktiviteter i ungdomsskolen fra februar. Initiativet indebærer en række besøg, der begynder i dag på Hærvej.

Formålet er at sludre med eleverne og skabe opmærksomhed om de mange tilbud, skolen lancerer. Ung Aabenraa ser frem til en række indholdsrige og oplysende møder med byens unge. Besøgene er en del af en større indsats for at engagere ungdommen i lokalmiljøet.

Lokalt nyt
6 timer siden

Aabenraa Bokseklub triumferer ved Viking Box Cup 2026

Aabenraa Bokseklub viste imponerende præstationer ved Viking Box Cup 2026, hvilket blev fejret med en weekend fyldt med både sportsånd og lærerige oplevelser.

På trods af sygdom opnåede klubben stort held med kun tre boksere på deltagerlisten. Christian sikrede sig en sejr med en walkover og kæmpede derefter i en højere vægtklasse. Efter en fremragende indsats mod en norsk mester, kunne Christian tage endnu en guldmedalje med hjem.

Arman boksede tappert, men blev læst i den sidste del af kampen, hvilket gav ham en flot sølvmedalje. Debutanten Yousef overraskede og dominerede sin kamp, hvilket resulterede i en velfortjent 5-0 sejr og guld.

Forventningerne er høje, da Arman og Christian allerede forbereder sig på kommende kampe i Flensborg næste weekend.

Lokalt nyt
6 timer siden

Rødekro-Aabenraa Håndbolds unge talenter sikrer sejr i 3. division

Rødekro-Aabenraa Håndbold fejrer en overbevisende 24-19 sejr i årets første 3. divisionskamp mod Sønderborg. Trods skader og sygdom, der udfordrede holdet inden kampstart, trådte de unge talenter i karakter og leverede en stærk indsats.

To U17-spillere tog særligt ansvar. Matteo debuterede med en solid indsats, der viste modenhed og ro. Magor, der kun spillede sin anden kamp i 3. division, imponerede med sin evne til at skabe målchancer og levere assists. Klubben udtrykte stolthed over de unge spilleres bidrag og ser dem som symboler på klubbens fremtid.

Lokalt nyt
7 timer siden

Aabenraa U15 futsalmestre efter sejr mod Ribe

Aabenraa Boldklub har med stolthed annonceret, at deres U15-hold nu kan kalde sig regionsmestre i futsal 2025/26. Efter en hård start på sæsonen, hvor holdet blandt andet fik et nederlag mod Ribe, har træner Steen Strømbeck og spillerne gjort store fremskridt.

Efter en evalueringsperiode og justeringer i træningen formåede holdet i december at vinde en afgørende kamp mod Ribe. Den afsluttende sejr i Augustenborg mod både Sønderborg og Ribe sikrede holdet mesterskabet. Holdets succes giver nu adgang til de kommende Jysk/Fynske mesterskaber, der afholdes i Rårup hallen i Julesminde den 1. marts. Træneren er både glad og stolt over holdets forvandling og ser frem til de næste udfordringer.

Alarm112
21 timer siden

Snekaos truer Syd- og Sønderjylland

Seneste opdateringer fra Syd- & Sønderjyllands Politi på X: DMI fortæller her, at der er risiko for snefygning i politikredsen mandag:

Opslagstavlen
Sponsoreret
23 timer siden

Nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Opslagstavlen
Sponsoreret
11-01-2026 12:26
Det sker
11-01-2026 12:04

Spændende arrangementer i Aabenraa: Fra atletik til foredrag om arv

I Aabenraa den kommende uge er der noget for enhver smag, fra en fælles atletik træning til et inspirerende cafémøde og foredrag om arv og testamente. Deltag i disse arrangementer for at få ny viden eller deltage i fællesskabsaktiviteter.

Spændende arrangementer i Aabenraa: Fra atletik til foredrag om arv
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
10-01-2026 12:15
Lokalt nyt
10-01-2026 11:05

Aabenraa Boldklub præsenterer trænerhold for kommende sæson

Aabenraa Boldklub ser med spænding frem til det forestående forår, hvor de skarpe frostgrader ikke vil forhindre en ny fodboldsæson fra at tage form. Klubben har netop offentliggjort træneropstillingen for foråret 2026, hvor både gamle kendinge og nye ansigter vil stå i spidsen for diverse hold.

Cheftræner René Østerlid fortsætter på JS 1, bakket op af assistent Kim Poulsen, med mål om at videreudvikle det unge hold. Serie 2 får et kendt ansigt tilbage, da Waldemar Stachowiak vender retur som cheftræner, med Stefan Deff Hinrichsen og Morten Kalmar ved sin side.

Serie 4 og Serie 5 holdene kan også se frem til erfarne trænere i form af Casper Rohden og Jørgen Greve med Kim Paulsen Beck som medtræner, der vil sikre både teknisk træning og solidt kammeratskab.

Den talentfulde Rasmus Hoeg bliver en vigtig støtte som træner, hvor han vil facilitere tværgående træning blandt holdene og sprede sin positive energi.

AaBK er klar til at byde både nye og erfarne spillere velkommen til sæsonstarten den 24. januar.

Opslagstavlen
Sponsoreret
09-01-2026 20:17