Mandag den 17. februar 2025 byder Medborgerhuset Damms Gård i Aabenraa på to spændende arrangementer. Dagen starter med en udfordrende hjernetræning, og om aftenen kan du få inspiration til din næste læsning med litteraturformidler Katja.
Atelier Etch i Aabenraa byder velkommen til en unik kunstudstilling med titlen "Mørketid". Udstillingen, der finder sted fredag den 14. februar og lørdag den 15. februar 2025, præsenterer værker af kunstnerne Mette Joensen, Gabriele Beismann og Anne Lildholdt. Udstillingen udforsker temaet "Mørketid" gennem både trøstende og provokerende kunstværker.
Tag med på en unik kunstvandring i Aabenraa torsdag den 13. februar 2025, og oplev byens historie og kultur gennem moderne kunstværker. Når mørket falder på, lyser værkerne op og afslører fortællinger om Aabenraas DNA.
Så er der nyt fra LANDBOGRUPPEN SØNDERJYSK
Tag på en unik selvguidet lydvandring gennem Aabenraas gågade, hvor du kan opleve byens historie og kunst på egen hånd. Fra Det Gamle Rådhus kan du med din smartphone og høretelefoner dykke ned i fortællinger om byens fortid og nutid.
Onsdag den 12. februar 2025 byder Aabenraa på en dag fyldt med spænding og kultur. Start dagen med Franciskas Cirkus' fortryllende forestilling i Medborgerhuset Damms Gård, og afslut med en intim tapas-aften dedikeret til den franske forfatter Édouard Louis på Aabenraa Bibliotek.
Oplev en tankevækkende kunstudstilling i Atelier Etch, hvor billedkunstnerne Mette Joensen, Gabriele Beismann og Anne Lildholdt præsenterer deres fortolkninger af mørketiden. Udstillingen er åben for alle fra onsdag den 12. februar til lørdag den 15. februar 2025.
På plejehjem og -boliger landet over frembringer det både smil og gode minder, når TrygFondens besøgshunde rykker ud med logrende haler og glade øjne.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Atelier Etch i Aabenraa åbner dørene for en tankevækkende udstilling med værker af Mette Joensen, Gabriele Beismann og Anne Lildholdt. Udstillingen, der er opstået spontant, udforsker mørketidens mange facetter og menneskets søgen efter lys i en verden præget af udfordringer.
Kom og vær med til en kreativ dag i Nygadehuset, hvor vi fokuserer på smuk og unik påskepynt i glas. Uanset om du er nybegynder eller øvet, er der plads til dig i vores glasværksted den 13. februar 2025.
Tag med på en unik kunstvandring gennem Aabenraas gågade og oplev de lysende kunstværker, der fortæller byens historie. Arrangementet finder sted onsdag den 12. februar og torsdag den 13. februar 2025 kl. 19:30, med start ved Fiskefileten på Nørreport 16.
Oplev Rosa Kildahl, kendt fra "Den store bagedyst" og "Vild med Dans", i et inspirerende foredrag om livets op- og nedture. Tirsdag den 11. februar 2025 kl. 19:00 på Folkehjem Aabenraa, vil Rosa dele sin livsrejse og fortælle, hvordan positivitet har hjulpet hende gennem livet.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV