Kirkekontoret i Aabenraa holder lukket onsdag den 26. august. Lukningen skyldes en fælles kompetenceudviklingsdag, hvor personalet deltager sammen med stiftskontoret.
På alle andre dage i ugen er kirkekontoret åbent som normalt, og menigheden kan som sædvanligt henvende sig. Folkekirken Aabenraa bemærker dette i deres seneste Facebookopslag.
Lundtoft IF 55+ vandt 6-4 ude mod Sønderborg Boldklub mandag, hvor træner Mogens Elkjær Lausen så en kamp præget af mål, fejl og effektivitet.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Aabenraa Boldklub havde en intens fodboldweekend, hvor både 2. og 3. holdet var i aktion på hjemmebane.
Fredag aften mødte AaBK's 2. hold Sønderborg Boldklub i en serie 3-kamp, der endte 2-2. Efter en sløv første halvleg kom AaBK stærkt tilbage i anden halvleg, men endte med at dele point med gæsterne. Søndagens opgør for 3. holdet mod Starup UIF blev en spændende affære, hvor AaBK måtte se sig besejret 0-2 efter en tæt kamp med chancer til begge hold.
Begge kampe fik god opbakning fra de fremmødte tilskuere. Uanset resultatet udtrykte klubben taknemmelighed til både spillere og publikum for en engageret weekend på hjemmebanen. Det nystartede U-19 hold måtte desværre se deres kamp aflyst pga. modstanderens afbud.
Aabenraa Musikskole melder om opstart af soloundervisningen i denne uge og byder både nye og tilbagevendende elever velkommen. Eleverne skulle allerede have modtaget en e-mail med oplysninger om spilletider og undervisningslokaler.
For dem, der stadig er i tvivl, vil der være en infoskærm ved hovedindgangen, hvor den korrekte information kan findes. Musikskolen ser frem til at starte undervisningen og møde alle eleverne i løbet af den kommende uge.
Aktiv og Oplev i Aabenraa Kommune har afsløret på Facebook, at 90% af billetterne til den kommende Frivilligfest allerede er blevet revet væk.
De opfordrer frivillige til hurtigt at sikre sig en plads via deres online billetsystem, da der stadig er en chance for at deltage i denne fejring. Det er gratis at deltage, og festen er en mulighed for at nyde en dejlig aften sammen med andre engagerede frivillige.
I Aabenraa koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 370 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Kølig start, mild eftermiddag.
Vokalselskabet FIRE inviterer til en særlig koncertoplevelse i anledning af 50-året for Tove Ditlevsens død. Koncerten "Tove i Toner" finder sted torsdag den 20. august kl. 19.30 i Sønderjyllandshallen, Aabenraa, hvor Ditlevsens værker fortolkes firerstemmigt acapella.
Aftenens program byder også på oplæsninger fra Tove Ditlevsens ikoniske brevkasse i Familie Journalen, hvilket skaber et intimt musikalsk portræt af forfatteren. Der er desuden mulighed for en rundvisning i Grænselandsudstillingen kl. 18.00 inden koncertstart.
Hvis man går glip af augustkoncerten, optræder Vokalselskabet FIRE igen den 22. november på Rønshoved Højskole. Entrépriser ligger mellem 100 og 150 kr.
Sygehus Sønderjylland har lagt en ny video op i deres YouTube-serie "Indefra", som giver seere et sjældent kig bag kulisserne. Denne gang kan man få indblik i arbejdet på den mikrobiologiske afdeling.
Serien "Indefra" er en del af sygehusets initiativ for at åbne døre til de dele af hospitalet, som normalt er lukket land for offentligheden. Gennem videoer kan nysgerrige sjæle nu udforske afdelinger og processer, der sjældent vises frem. Interesserede kan finde og se videoen via sygehusets egen YouTube-kanal.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
8 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Aabenraa. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Er du i nærheden af Aabenraa i kommende uge og på udkig efter spændende oplevelser? Aabenraa har mange fantastiske arrangementer på programmet, der passer til både børn og voksne.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV