Har du lyst til at arbejde i krydsfeltet mellem analyse, udvikling, administration og digitalisering? Trives du i en rolle, hvor du både kan fordybe dig i data, bidrage til strategiske beslutningsgrundlag og være med til at udvikle nye løsninger og arbejdsgange? Og er du nysgerrig på, hvordan AI og automatisering kan skabe værdi i en moderne organisation?
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Aabenraa Boldklubs andethold drager tirsdag aften til Egernsund for at spille mod rækkens oprykkerhold, Egernsund KIF, i Serie 3's 4. runde. Egernsund KIF, der avancerede fra Serie 4 efter en imponerende slutspurt, møder AaBK med ambitioner om at sikre sæsonens første sejr på hjemmebane.
AaBK har efter nederlag mod Bov IF og Lundtoft IF brug for at genfinde formen fra sæsonens åbningskamp. Cheftræner Waldemar Stachowiak og assistenttræner Steffan Def Hinrichsen har udvalgt 14 spillere til kampen og håber på stor opbakning fra klubbens fans. Kampen spilles kl. 19.00 på Egernsund Stadion, Sundgade 100.
Den 4. september kl. 17.00 inviterer Aabenraa Kunst- & Musikforening til en unik musikoplevelse i Marcussens Gård med Jutlandia Saxofonkvartet. Ensemblet vil præsentere en fascinerende rejse gennem tangoens historie.
Publikum kan glæde sig til en musikalsk rejse fra tangoens oprindelse i tidlige 1900-tallets argentinske beværtninger til Astor Piazzollas indflydelse i 60'erne og 70'erne, helt frem til nutidens fortolkninger.
Jutlandia Saxofonkvartet har et tæt forhold til tangoen, især gennem barytonsaxofonist Florián Navarro, der har argentinske rødder. Koncertens gratis adgang er mulig takket være støtte fra Kulturelt Samråd i Aabenraa Kommune og Aage og Johanne Louis-Hansens Fond.
Aabenraa Biblioteker åbner dørene for højskoleaftenerne dette efterår, hvor deltagere kan dykke ned i spændende temaer omkring mytologi og livets store spørgsmål.
Den 7. september vil Karen Bek-Pedersen kaste lys over nordisk mytologi, og hvordan myter har påvirket og fortsat påvirker vores forståelse af verden.
Senere på efteråret, den 29. oktober, vil filosof Jacob Birkler udforske vores forhold til døden og diskutere, hvordan samtaler om emnet kan ruste os i livet. Begge arrangementer finder sted på Aabenraa Bibliotek.
Røde Kors Butik i Aabenraa søger 1 til 3 engagerede frivillige til lederroller i butikken. Facebookopslaget understreger ledergruppens betydning, hvor ansvaret deles, og hvor der fokuseres på samarbejde og fællesskab.
De ideelle kandidater skal være gode til at skabe overblik, uddelegere opgaver og motivere holdet. Til gengæld tilbyder Røde Kors en meningsfuld oplevelse med muligheder for personlig udvikling.
Interesserede opfordres til at kontakte Hanne Finderup Hansen for yderligere information.
Aabenraa Kommune meddeler, at det planlagte byrådsmøde i denne uge er rykket til at finde sted torsdag den 27. august kl. 17.00. Mødet afholdes i byrådssalen på Skelbækvej 2 som sædvanligt.
Kommunen har også besluttet at undlade livestreaming af mødet på Facebook og aabenraa.dk, hvilket betyder, at interesserede skal møde fysisk op for at deltage. Dagsordenen er tilgængelig online for dem, der ønsker en forhåndsoversigt over mødets emner.
Parasport Aabenraa genoptager deres bowlingtræning og byder velkommen til nye og kendte ansigter. Arrangementet, som er åbent for alle med handicap, finder sted søndag den 30. august klokken 15.00 i Sportcentrum Aabenraa.
Bowlingaktiviteterne afholdes i et inkluderende miljø, hvor kørestole ikke er en hindring for deltagelse. For at sikre tilstrækkelige baner opfordres interesserede til at tilmelde sig via e-mail til erhard@netfiber.dk. Yderligere information kan findes på Parasport Aabenraas hjemmeside.
Parasport Aabenraa glæder sig til at skabe en sjov og social eftermiddag for alle deltagere.
Rødekro-Aabenraa Håndbolds U17-drenge har sikret sig en guldmedalje ifølge klubbens Facebook-opslag fra den 24. august. Trænerteamet og spillerne fejres for deres flotte præstation, som yderligere beriges med en opfordring til at komme og støtte holdet, når de fortsætter kampen om topkvalifikation.
Næste udfordringer for holdet er allerede planlagt til søndag. Her møder de Randers kl. 12.30 efterfulgt af en kamp mod SINE kl. 15.00. U17-holdet ser frem til opbakning fra sidelinjen og håber på stor lokal deltagelse.
Aabenraa Boldklubs kvindehold i Serie 2 tog en flot sejr hjem efter at have overvundet FC Kolding Syd med 5-2 i en intens kamp.
Kampen startede kaotisk, men Aabenraa BK begyndte efterhånden at dominere, hvilket førte til flere målchancer. Lærke scorede kampens første mål efter 39 minutter, men Kolding kom igen i anden halvleg og nåede at føre 2-1.
Aabenraa's hold fandt dog hurtigt tilbage i spillet, hvilket førte til flere mål fra Lærke, Iben og Laura. Laura blev kåret som kampens spiller for sin indsats på banen. Næste kamp for Aabenraa BK er på torsdag mod Fredericia GF.
Oplev en aften fyldt med musikalsk mangfoldighed, når det prisbelønnede vokalensemble Voci fluenti besøger Høje Kolstrup Kirke. Torsdag den 3. september 2026 kl. 19.30 byder ensemblet på et spændende koncertprogram med både klassiske og rytmiske satser.
Kølig start, varm eftermiddag og tør dag hele vejen igennem.
Lundtoft IF 55+ fik en god start og en stærk første halvleg, men faldt i koncentration efter pausen i 3-1-nederlaget ude mod Notmark SU.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Ung Aabenraa er i fuld gang med at besøge skoler med overbygning i området i disse uger. De glæder sig over at kunne hilse på så mange elever og skabe nye forbindelser i skolerne.
Samtidig har Ung Aabenraa åbnet for tilmeldinger til deres forskellige hold og events. Der er mulighed for at finde noget spændende på deres hjemmeside, UngAabenraa.dk, hvilket kan være en oplagt chance for lokale unge at engagere sig i aktiviteter.