Aabenraa Biblioteker inviterer til en aften med Clement Kjersgaard, hvor fokus vil være på demokrati og fremtidsudsigter. Det spændende arrangement finder sted den 26. oktober kl. 19 på Folkehjem og byder på oplæg, pause med kaffe og kage samt fælles diskussion.
Clement Kjersgaard vil udforske udfordringerne for det danske demokrati i en tid præget af stigende fremtidsfrygt og mistillid til de demokratiske institutioner. Arrangementet er et samarbejde med AOF Region Syddanmark & Bornholm - Sydjylland. Interesserede kan tilmelde sig via Aabenraa Bibliotekernes hjemmeside.
Aabenraa Havn er centrum for en ekstraordinær operation, hvor 32.000 tons salt skal losses fra et stort skib. Midtpunktet i processen er en gummiged, som hejses ned i skibets lastrum i 30 meters højde. Denne manøvre er nødvendig for at samle det sidste salt i bunker, så en kran kan løfte det op.
SDK Shipping står for opgaven med at oplagre den nye sending på havnen. Med den aktuelle levering bliver lageret fyldt op og gjort klar til vinterens behov. Interesse for arbejdet kan følges tættere via havnens sociale medier, hvor der gives et indblik i den spektakulære operation.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Aabenraa Musikskole inviterer i anledning af Spil Dansk Uge til en festlig koncert på det lokale bibliotek. Arrangementet finder sted i næste uge og hylder den danske musiktradition med alt fra klassiske højskolesange til moderne danske melodier.
Alle interesserede opfordres til at deltage i denne musikalske oplevelse, hvor der både er mulighed for at lytte og synge med. Koncerten er åben for alle, og der er fri entré. Spil Dansk Uge er en landsdækkende begivenhed, som sætter fokus på dansk musik, og Aabenraa Musikskole bidrager med deres sædvanlige charme og entusiasme.
Kølig start, mildere midt på dagen.
Aabenraa Musikskole åbner dørene for alle musikentusiaster til en unik oplevelse i Sønderjyllandshallen. Det sker gennem en guidet tur gennem et symfoniorkester, der giver deltagerne mulighed for at få et nærmere kig på de forskellige instrumenter.
Inden koncerten er der endda mulighed for, at man selv kan prøve kræfter med instrumenterne. Billetter til arrangementet kan købes online, og Musikskolen håber at se både store og små til en inspirerende dag.
1.g-elever fra mediefag på Aabenraa Statsskole har for nylig besøgt TV SYD. Besøget gav dem en unik mulighed for at se, hvordan en regional tv-station fungerer, samtidig med at de lærte om nyhedsproduktion.
Eleverne blev præsenteret for de forskellige aspekter af mediearbejdet, hvilket bidrog til at give dem nye perspektiver på deres egen mediefagsundervisning. Aabenraa Statsskole meldte om en spændende og lærerig oplevelse for de unge gymnasieelever i deres Facebook-opslag.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Ung Aabenraa har sikret sig 24 pladser til "Make Some Noise" i Sønderborg, en koncertaften for unge fra 7. klasse til 18 år. Eventet finder sted i Humlehøjhallen, som har været vært for denne årlige begivenhed de sidste fire-fem år, typisk tiltrækkende 700-800 deltagere.
Arrangementet sørger for tryghed med voksenopsyn fra Ung Aabenraas kendte ansigter og garanterer en fest i et alkohol- og nikotinfrit miljø. Deltagerne kan købe slik, popcorn og kolde drikkevarer til rimelige priser, mens musikken spiller.
Transport til og fra eventet arrangeres ved tilmelding, som sker via UngAabenraa.dk for 125 kr. Der er kun 24 pladser, så hurtig tilmelding anbefales.
På lørdag kl. 11 byder Sydbank Arena Aabenraa på en stribe spændende badmintonkampe, når Team Syds 2. og 3. hold møder henholdsvis Østfyn 2 og Østfyn 3. Aabenraa Badminton Club opfordrer lokale ungdomsspillere og forældre til at støtte op om holdene og skabe en livlig atmosfære på tilskuerpladserne.
Der er også mulighed for at deltage som kampleder, en enkel og hyggelig opgave, som giver en god chance for at opleve kampene tættere på. Som en ekstra tak får alle tællere gratis slushice. Tag en ven med, og vær med til at skabe en festlig dag i badmintonens tegn.
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Aabenraa. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Svømmehallen i Arena Aabenraa holder midlertidigt lukket fra mandag den 26. oktober til søndag den 8. november 2026. Lukningen skyldes installationen af et nyt kloranlæg, som gør det nødvendigt at begrænse adgangen til svømmefaciliteterne i perioden.
Arenaen sikrer dog, at både fitnesscentret og caféen holder åbent som normalt, så besøgende stadig kan nyde disse tilbud. Svømmehallen forventes at genåbne mandag den 9. november, og Arena Aabenraa ser frem til igen at byde deres gæster velkommen. Arenaen takker for forståelsen og tålmodigheden hos deres besøgende.
Aabenraa Statsskole inviterer til et nyt nikotinstop-forløb i samarbejde med Aabenraa Kommunes Sundhedscenter. Forløbet starter den 29. oktober og tilbyder hjælp og støtte til dem, der ønsker at blive fri for nikotin.
Tilbuddet er skræddersyet til dig, som ønsker at træffe et sundere valg, og deltagere opfordres til at kontakte dem for yderligere information. Interesserede kan sende en sms til 21 57 01 23 for at høre mere eller for at få en uforpligtende snak om mulighederne.
Uanset om du er kunstentusiast, musikelsker eller bare på jagt efter en mindeværdig madoplevelse, har Aabenraa noget spændende at byde på denne weekend.
Så er der nyt fra Botex Aabenraa