Aktiv og Oplev i Aabenraa Kommune opfordrer til at sætte kryds i kalenderen for en afslappet sommeroplevelse. Lørdag den 8. august kan alle musikentusiaster og hyggeelskere tage til Stella Polaris musikfestival for at nyde elektronisk chill-out, ambient og downtempo toner.
Arrangementet finder sted på Haderslevvej 486 i Genner fra kl. 12 til 21. Gæsterne opfordres til at medbringe tæpper og gøre sig det behageligt under åben himmel. Eventen byder på fri entré og lover en dag fyldt med god energi og afslapning.
Så er der nyt fra Botex Aabenraa
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Sygehus Sønderjylland i Tønder inviterer til "Åbent Hospital" søndag den 6. september, som en del af Danske Regioners initiativ. Her får lokale borgere mulighed for at udforske sygehusets faciliteter indefra og møde de dedikerede medarbejdere.
Dagen byder på besøg i bl.a. Lokalpsykiatrien, Høreklinikken og Hjerteafdelingen. Desuden vil der være repræsentanter fra Tønder Kommunes tilbud og frivillige organisationer til stede.
Arrangementet finder sted fra kl. 10.00 til 13.00, og det bliver en dag med rig mulighed for at stille spørgsmål til både personalet og gæstende politikere fra Sundhedsråd Sønderjylland. Følg med på Sygehus Sønderjyllands Facebook-side for yderligere opdateringer om programmet.
BOG - Bylderup og Omegns Gymnastikforening inviterer badmintonentusiaster til banefordelingsmøde, der markerer starten på den nye sæson. Mødet finder sted mandag den 17. august kl. 19.00 i mødelokalet på Ålandets Idrætscenter.
Her vil både nuværende og nye spillere få mulighed for at sikre sig spilletider med træning mandag, onsdag, torsdag og fredag. Med et væld af spilletider på programmet bydes der på noget for enhver spiller.
BOG glæder sig til at byde velkommen til endnu en aktiv sæson, der både styrker formen og fællesskabet.
Aabenraa Boldklub står klar til første runde af DBU's Betano Pokalturnering på Aabenraa Stadion torsdag aften.
AaBK skal op imod Sædding/Guldager, som de også konkurrerede mod i forårets JS1. Aftenens kamp forventes at blive tæt og spændende, da begge hold ønsker at gå videre i turneringen. Tidligere mødtes de to hold i intense kampe, hvor AaBK trak det længste strå med henholdsvis en 2-0 og en 3-1 sejr.
Cheftræner Lars Santo og assistentræner Kim Poulsen sender et toptændt mandskab på banen kl. 18.30. Publikum kan se frem til et spændende opgør, og AaBK håber på stor opbakning fra tilskuerne.
Aabenraa Kommune har lanceret en ny online guide for at hjælpe nye studerende med at få den bedst mulige start på deres studieliv i byen.
På kommunens hjemmeside kan studerende finde nyttig information om boligmuligheder, studiejob og de mange fritidstilbud, der inkluderer kultur, natur og fællesskaber.
Guiden er relevant for både nytilflyttede og dem, der allerede er bekendte med området, og tilbyder masser af inspiration til at gøre studietiden i Aabenraa så givende som muligt. Kommunen ser frem til at byde de nye studerende velkommen.
Kølig start, mild eftermiddag.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Bylderup og Omegns Gymnastikforening har modtaget et legat på 9.900 kr. fra I.P. Nielsen Fonden. Støtten vil blive brugt til at købe nye håndredskaber, som vil gavne foreningens gymnaster.
Tilde, Louise og Lone repræsenterede gymnastikforeningen ved en festlig ceremoni, hvor de modtog legatet fra Prinsesse Benedikte i Den Kongelige Køkkenhave i Gråsten. Gymnastikforeningen er særdeles taknemmelig for den økonomiske støtte, som styrker fællesskabet og giver glæde til foreningens mange børn og unge.
Aabenraa Havn inviterer lokale foreninger til at deltage som frivillige ved arrangementet Aaben Havn den 11. september. Havnens porte åbnes for tusindvis af gæster, og derfor efterlyses der hjælp fra klubber og foreninger, der kan assistere med diverse praktiske opgaver som oprydning og patruljering.
Opgaverne kræver ingen særlige erfaringer, blot gåpåmod. Alle frivillige skal dog være over 18 år, og vagterne vil vare op til 3 timer ad gangen mellem kl. 11.30 og 24.00. Flere vagter kan tages, og foreningerne vil få et økonomisk bidrag for deres assistance.
Interesserede foreninger kan kontakte Aabenraa Havn for nærmere information ved at sende en mail til Trine@aabenraahavn.dk med foreningens navn og antal frivillige. Havnens opslag opfordrer alle til at dele efterlysningen i håb om at finde de rette frivillige.
Næste onsdag vil Danmark opleve en af de største solformørkelser siden 2048, og Aabenraa Biblioteker inviterer byens borgere til at deltage i forberedelserne til denne sjældne begivenhed.
I dagene op til den 12. august kan besøgende på biblioteket deltage i aktiviteter som at pynte solformørkelsesbriller, lave sole til vinduet eller bygge stjernekikkerter. Arrangementerne finder sted i den betjente åbningstid fra kl. 10.00 til 18.00.
Alle interesserede er velkomne til at komme forbi og få et par solformørkelsesbriller, så de kan beskytte deres øjne og se stilfulde ud, når naturfænomenet indtræffer.
Aabenraa Boldklubs nye U-19 hold spillede deres første træningskamp mod Vejen SF tirsdag aften. Kampen, der blev spillet mellem to nystartede U-19 mandskaber, endte 3-3. AaBK startede stærkt og opnåede en 2-0 føring ved mål af Julius Hildebrandt og Gustav Asmussen i første halvleg.
Efter pausen kom Vejen SF stærkt igen med tre scoringer, men i dommerens overtid udlignede Malthe Sand på et hjørnespark for AaBK. Med dette uafgjorte resultat fik drengene værdifuld erfaring og gode kilometer i benene. AaBK møder Dalby i deres næste og sidste forberedelseskamp torsdag den 12. august klokken 19.00 i Aabenraa. Klubben udtrykker tak for kampen til Vejen SF og ønsker dem held og lykke i den kommende turnering.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
På trods af sygdomsrelaterede ændringer inviterer Oplev Sønderjylland alligevel til en spændende guidet rundtur i Aabenraa-kvarteret.
Den planlagte tur finder sted i morgen kl. 16.15, med start fra Café Nørreport, der holder åbent som normalt fra 15.00 til 17.30.
Frivilligcenter Aabenraa informerer om, at selvom Natteravnenes besøg er udsat, kan besøgende nyde en kop kaffe og hyggesnak i caféen samt opleve kvarterets kunstværker under rundvisningen.