Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Aabenraa

Lokalt nyt
7 timer siden

Aabenraa Biblioteker inviterer til Pokémon-ferie for børn

Aabenraa Biblioteker byder børn velkommen til en spændende Pokémon-ferie fyldt med aktiviteter i anledning af Pokémon-universets 30-års fødselsdag. Aktiviteterne finder sted i sommerferien og lover sjov for børn, der elsker Pokémon.

Børnene kan blandt andet prøve at lave deres egne Pokémonkort, deltage i rekordforsøget på at bygge den største Pokéball af bøger og lære at spille med Pokémonkort. Desuden vil der også være en Pokémon-dag samt Pokémon Vandkampen. Se alle aktiviteterne på bibliotekets hjemmeside.

Lokalt nyt
1 time siden

Aabenraa Boldklub sejrer stort over Odder Fodbold

Fredag aften sikrede Aabenraa Boldklubs herreseniorhold sig en vigtig sejr i Jyllandsserie 1 mod Odder Fodbold. Kampen, der blev afviklet på Spektrum Odders kunstgræsbane, var afgørende i jagten på point i forårets turnering. AaBK gik ind til opgøret to pladser foran Odder i rækken, og det lykkedes holdet at styrke sin position med en overbevisende 4-0 sejr.

Holdets stærke præstation blev indledt med en scoring fra William Beck efter 13 minutters spil, og cheftræner René Østerlid kunne glæde sig over flere indøvede situationer, der førte til mål. Efter pausen blev føringen yderligere udbygget med mål af Oscar Hansen, Malthe Vigen og Pelle Jakobsen, mens Bo Kjær Nielsen holdt rent bur for femte gang i turneringen. Sejren bringer holdet tilbage i konkurrence om en midterplacering i rækken.

Lokalt nyt
6 timer siden

SpeedDating-arrangement på Café Kridt i Aabenraa

Aktiv og Oplev i Aabenraa inviterer lokale singler til en aften med SpeedDating i hjertet af byen. Den 28. maj kl. 19-21.30 kan deltagere i to aldersgrupper - 30-45 år og 45-60 år - møde nye mennesker i en afslappet atmosfære på Café Kridt.

Hver deltager får mulighed for at møde op til 12 potentielle partnere i korte samtaler á 7-10 minutter. En venlig vært vil guide deltagerne gennem arrangementet, som sikrer en hyggelig og behagelig oplevelse. Arrangementet kræver tilmelding og koster 175 kr. Det er essentielt at tilhøre den korrekte aldersgruppe for deltagelse.

Lokalt nyt
6 timer siden

Aabenraa Boldklub møder Odder Fodbold på udebane

Fredag aften står Aabenraa Boldklubs bedste herreseniorhold over for divisionsreserverne fra Odder Fodbold i Jyllandsserien. Kampen finder sted på Spektrum Odders kunstbane, og fløjtes i gang kl. 18.30.

I en sæson med overraskelser ligger de nye oprykkere højt i tabellen, mens flere etablerede hold kæmper i bunden, heriblandt AaBK. Efter 9 runder har begge dagens hold oplevet blandede resultater. AaBK har efter en flot sejr over Bredballe lidt to nederlag, mens Odder Fodbold ikke har vundet i deres seneste 7 kampe.

Truppen, anført af cheftræner René Østerlid, består af 14 spillere, herunder Bo Kjær Nielsen og Alan Khalaf, som scorede i det sidste opgør mod Odder. Med meget på spil forventes det, at kampen bliver både underholdende og uforudsigelig.

Lokalt nyt
6 timer siden

Arena Aabenraa offentliggør åbningstider for pinsen 2026

Arena Aabenraa har via deres Facebook-side delt deres åbningstider for pinsen 2026.

Svømmehallen og caféen åbner kl. 10.00 og lukker henholdsvis kl. 17.00 og 16.30 både pinsesøndag og 2. pinsedag. Fitnesscentret holder åbent fra kl. 08.00 til kl. 17.00 de samme dage, mens åbningstiderne fredag og lørdag forbliver uændrede.

Besøgende opfordres til at tjekke ArenaAabenraa-appen for opdaterede informationer, og det anbefales at overveje alternative transportmidler til og fra området grundet forventet trængsel forårsaget af både dyrskue og pinsestævne i nærliggende Sydbank Arena.

Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Det sker
12 timer siden

Fælles bøn og refleksion i Sct. Nicolai Kirke

Tag del i en meningsfuld stund i Sct. Nicolai Kirke i Aabenraa, hvor der hver torsdag i juni er mulighed for at samles om lysgloben. Her kan du deltage i bøn og refleksion for kirken, byen, venner og familie. Arrangementet er åbent for alle og byder på både fastlagte og frie bønner.

Fælles bøn og refleksion i Sct. Nicolai Kirke
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
22-05-2026 18:14
Alarm112
22-05-2026 17:31
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
22-05-2026 11:55

Café Nørreport indviet i Aabenraa med festlig markering

Frivilligcenter Aabenraa og Den Blå Oase fejrede i dag åbningen af Café Nørreport med en indvielse, hvor formanden for Social- og Seniorudvalget, Michael Christensen, deltog. Arrangementet tiltrak omkring 50-60 deltagere, som bidrog til en god stemning og opbakning til det nye mødetilbud.

Café Nørreport vil fremover byde på torsdagsarrangementer med varierende indslag fra kl. 15-17.30. Allerede næste uge gæstes caféen af Ulrik fra Ulle’s Deli. Interesserede opfordres til at holde øje med det løbende program på caféens Facebook-side.

Lokalt nyt
22-05-2026 11:40

Aabenraa byder nordiske venskabskommuner velkommen

Repræsentanter fra venskabskommunerne norske Ringerike, svenske Växjö og finske Lohja er ankommet til Aabenraa og besøger rådhuset i disse dage. Formålet med besøget er at styrke de nordiske bånd og lære både hinanden og kommunen bedre at kende.

Aftenen byder på en festmiddag på Folkehjem med korsang fra Sct. Jørgens Pigekor samt tilrejsende kor fra Växjö og Lohja. Delegationerne vil desuden opleve lokale seværdigheder, herunder Frøslevlejren og Kollund Naturunivers, inden deres afrejse på søndag. Aabenraa Kommune håber, at deres nordiske gæster tager både inspiration og ny viden med sig hjem.

Lokalt nyt
22-05-2026 11:25

Aabenraa Musikskole afholdt rytmisk koncert på Nygadehuset

Aabenraa Musikskole delte billeder fra en vellykket rytmisk koncert, der fandt sted i går aftes i Nygadehuset. De rytmiske elever optrådte på den intime scene, hvilket skabte en særlig oplevelse for både deltagere og publikum.

Musikskolen takker de optrædende elever, lærere og publikum for deres bidrag til en dejlig aften fuld af musik. Koncerten blev afholdt i en hyggelig atmosfære, der satte rammen for en uforglemmelig aften.

Lokalt nyt
21-05-2026 19:40

Aabenraa Kommune gør politisk information mere tilgængelig

Aabenraa Kommune har gjort det lettere for borgere at følge med i de politiske beslutninger, der træffes i de otte stående udvalg. Hver måned afholdes der udvalgsmøder, hvor dagsordener og referater er offentligt tilgængelige for alle interesserede.

For maj måned har kommunen udarbejdet videoer med hver udvalgsformand, som opsummerer de vigtigste punkter fra det seneste møde. Disse videoer kan ses via linket på kommunens Facebook-side, og yderligere informationer om udvalgene findes på aabenraa.dk, hvor man kan dykke ned i medlemmer, opgaver samt dagsordener og referater.

Opslagstavlen
Sponsoreret
21-05-2026 18:13