Det var et tilløbsstykke, da Aabenraa sidste år holdt byens første gademadsfestival. Hele 10.000 sultne gæster fik fyldt maverne med mad fra alle verdenshjørner, og der var liv og leben i hele bymidten. I år kommer der både nye madkoncepter, mere livemusik og flere aktiviteter for børn, og der lyder en særlig opfordring til lokale aktører om at byde ind og blive en del af festivalen.
En ny opgørelse fra Boligsiden viser, at dette års købesum for solgte boliger i januar måned er det næstlaveste siden 2019.
Bliv klogere på vores hukommelse og hør mere om, hvor vigtig den er for vores dagligdag ved foredragsholder Simon Nørby.
Aabenraa Kommune er i front inden for vedvarende energi med verdens største Power-to-X-anlæg, en førende position i opsættelse af solceller og et nyt biogasanlæg.
Onsdag den 28. februar afholdes der Generalforsamling for Aabenraa Boldklub og Boldklubbens Venner AaBK på Aabenraa Stadion.
Vi byder et varmt velkommen til Ejenholm Bolig og Erhverv!
I 2022 blev reglerne for det kommunale tandplejetilbud ændret, så det nu gælder indtil man fylder 21 år.