Atelier Etch! inviterer til en fascinerende kunstoplevelse med Gabriele Beismanns udstilling "Coming and Going". Udstillingen, som er en del af overtemaet "Fjorden og Havet", kan opleves torsdag den 3. oktober og fredag den 4. oktober 2024. Fri entré.
Aabenraa Bibliotek byder på en række spændende arrangementer i oktober måned. Fra guidet fælleslæsning og bogklub for travle til foredrag om Jordens klimahistorie og en kunstnerisk rejse med Franciska Clausen. Der er noget for enhver smag, og alle er velkomne.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Varnæsvej 80 er netop kommet til salg til hele 6,9 mio. kroner, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Aabenraa.
Aabenraa byder på en række spændende arrangementer i starten af oktober 2024. Fra teaterforestillinger og comedy-shows til intense metal-koncerter, er der noget for enhver smag. Læs videre for at få alle detaljer om de kommende events i Musik & Teaterhuset - Sønderjyllandshallen.
Så er der nyt fra EJENHOLM BOLIG & ERHVERV
Kom og nyd to spændende arrangementer i Aabenraa: Teaterforestillingen "Drømmen - Velfærd, Virkner og Krag" og den progressive black metal-koncert med ORM og Offernat. Begge events finder sted i Musik & Teaterhuset - Sønderjyllandshallen og lover uforglemmelige oplevelser.
Atelier Etch! præsenterer kunstneren Gabriele Beismanns nyeste udstilling "Coming and Going", der udforsker temaet vand både over og under overfladen. Udstillingen er en del af en serie med overtemaet "Fjorden og Havet" og kan opleves på to forskellige tidspunkter i slutningen af september og begyndelsen af oktober.
Oplev den musikdramatiske forestilling "Drømmen - Velfærd, Virkner og Krag" i Musik & Teaterhuset Sønderjyllandshallen den 2. oktober 2024. Forestillingen tager publikum med på en rejse gennem Danmarks historie fra 50'erne til 70'erne, med fokus på kærlighed, magt og velfærdssamfundets udvikling.
Gabriele Beismanns nye udstilling "Coming and Going" præsenterer fascinerende billeder af vand både under og over overfladen. Udstillingen, som er en del af overtemaet "Fjorden og Havet", kan opleves i Atelier Etch! i Aabenraa den 28. september og 30. september 2024.
Den 28. september 2024 bliver en aften, der går over i historien på Gazzværket, når Gilli, en af Danmarks mest markante og succesfulde kunstnere, indtager Natklubben. Gilli bringer sin imponerende hitkatalog til Aabenraa for en uforglemmelig nat.
Mandag den 30. september 2024 kl. 19:00 kan strikkeentusiaster i Aabenraa se frem til en spændende workshop i flerfarvestrik på Gav'strikken. Lær teknikker som Fair Isle og jacquard strik, og få styr på at strikke med to farver uden besvær.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage